KUP KSIĄŻKĘ

"Kufer cedru pełen" to książka wypełniona poezją. Niczym tajemniczy kufer odnaleziony na strychu.

KUP KSIĄŻKĘ

Mam na imię Małgorzata, urodziłam się na malowniczym Roztoczu. Chciałabym zaprosić do zapoznania się z moim debiutanckim tomikiem poezji „Kufer cedru pełen” wydanym dzięki współpracy z Podkarpackim Instytutem Książki i Marketingu. Kolekcjonuję książki z autografami, lubię teatr, kino; piszę wiersze oraz zamykam w opisach zdarzenia, które przykuły moją uwagę.

 

Moje motto:

„Pasja bywa cudownie nieobliczalna –  a odpowiednio pielęgnowana zaskakuje swoimi owocami”

Małgorzata Szepelak

Skąd pomysł na nazwę bloga?

 

Boadicea to piosenka autorstwa Enyi. Jest instrumentalnym utworem, który pojawił się na jej debiutanckim albumie z 1987 roku, zatytułowanym Enya. Piosenka ta jest znana głównie ze swojej charakterystycznej, hipnotyzującej melodii i eterycznej atmosfery, które stały się znakiem rozpoznawczym twórczości Enyi.

Pomimo braku tekstu w piosence Boadicea, tytuł odnosi się do wojowniczej królowej celtyckiego plemienia Icenów Boudiccy. Enya wykorzystała postać historyczną jako inspirację dla swojej kompozycji muzycznej. Utwór niesie ze sobą pewien duchowy i emocjonalny ładunek, który wpływa na wyobraźnię słuchacza i pozwala odkrywać różne interpretacje tego, czym była ta mocna postać z przeszłości.

Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć tu – https://boadicea.pl/boadicea-co-oznacza/

 

Boadicea.pl blog literacki i artystyczny

 

To podróż przez moje wrażenia dotyczące wydarzeń literackich i artystycznych. Tutaj zamieszczam moje wiersze i prozę, a jednocześnie gromadzę wspomnienia ze spotkań, w których brałam udział – zarówno jako twórczyni, jak i uczestniczka.

W dziale Pocztówki opisuję fragmenty codzienności, podróży, warsztatów, spotkań, wrażeń z książek. Fascynacja książkami jest dla mnie cennym źródłem inspiracji. Przekazuję to podczas spotkań literackich; na moich profilach społecznościowych dzielę się recenzjami, ulubionymi cytatami i ciekawostkami z literackiego świata.

Pamiętnik piszę od dwunastego roku życia. Na koncie mam dwa tomy poezji, kilka antologii i rosnącą bazę recenzji i artykułów. Prowadzę fanpage autorskie i firmowe. Pisanie jest moją pasją, czytanie książek to hobby, a literaturą interesuję się odkąd pamiętam 😉

 

 

 

 

Osiągnięcia (strona uzupełniana)

Zamość 1998r.

Wyróżnienie w IV Konkursie Poetyckim im. B. Leśmiana

 

 

 

Nowa Sarzyna 2021 r.

Wyróżnienie w XXVII Międzynarodowych Spotkaniach Poetów „Wrzeciono”

 

 

 

 

 

fot. J. Zybura

 

      

 

31.07.2019r. Wywiad – Debiut poetycki Małgorzaty Szepelak

Ze strony Radio Rzeszów:

„W „Śladach pegaza” spotkanie z poezją i debiutującą poetką Małgorzatą Szepelak. Autorka tak naprawdę dopiero rozpoczyna swoja drogę literacką i tomik zatytułowany „Kufer cedru pełen” to pierwszy akt odwagi, prezentowania publicznie swoich wierszy. Jak widzi świat poetka? Jakie obszary ludzkiej egzystencji szczególnie ją interesują? Co napędza twórczość i daje śmiałość wyrażania się w poezji?”

 

Fot. Adam Głaczyński

https://www.archiwalne.radio.rzeszow.pl/audycje/23913/debiut-poetycki-malgorzaty-szepelak

 

    

29.06.2023r.

Złote Pióro rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich  w kategorii poezja za rok 2022 (zbiór wierszy „Kołowrotek”).

 

 

Fot. Monika Zając – Czerkies

 

07.07.2023r. Wywiad z red. Adamem Głaczyńskim w Polskim Radio Rzeszów

Ze strony radio:

„W ‘”Śladach pegaza’’ spotkanie z poetką Małgorzatą Szepelak, a pretekstem do rozmowy jest nowy tomik poezji autorki która pochodzi z Roztocza, a od kilku lat mieszka i tworzy w Rzeszowie. Tomik zatytułowany ‘’Kołowrotek’’ jest drugim zbiorem wierszy po tomiku’’ Kufer cedru pełen’’, co więcej Małgorzata Szepelak otrzymała za ‘’Kołowrotek’’ – ‘’Złote pióro’’, nagrodę przyznawaną przez rzeszowski oddział Związku Literatów Polskich”.

 

fot. Adam Głaczyński

https://radio.rzeszow.pl/25186/zlote-pioro-dla-malgorzaty-szepelak/

 

 

 

 

 

07-10.09.2023r.

Kobylniki XXXII Ogólnopolskie Literackie Spotkania Pokoleń –  III nagroda w konkursie na impresję poetycką za wiersz „Błękitna planeta”.

 

 

 

„Błękitna planeta”
Miranda –
znikoma grawitacja
Neptun – gazowy olbrzym smagany wiatrami;
Wielka, ciemna plama
Tryton – przybrane dziecko księżyca
238 stopni Celsjusza na minusie.
Pluton nie jest brany pod uwagę
już poza układem słonecznym.
Planeta zwana karłem, barwna
od minerałów i chłodna od lodu.
Ulotna wstęga drogi mlecznej
w najdalszej części boskie empirium.
Aniołowie śpiewają fugi –
Joanna Vorbrodt.
My, dzieci gwiazd
na błękitnej planecie.
30.09.2023r. Centrum Sztuki Mościce w Tarnowie Małopolska Nagroda Poetycka „Źródło” edycja VII
Wyróżnienie honorowe, nagrodzone publikacją w wydawnictwie pokonkursowym za wiersz „Nienarodzone”

Fot: Przemysław Sroka

 

Fot: Przemysław Sroka

 

 

Styczeń 2024r.

Recenzja cyklu grafik pt. „Japończyk” Andrzeja Rułki. Zestaw składa się z 15 linorytów i opisany został oczami poetki

 

 

„Otóż pisanie jest dla mnie właśnie tym – łagodzeniem swego rodzaju presji wewnętrznej, osłabianiem jej. A więc terapią. Naprawdę; podkreślam to, choć wydaje się to trochę śmieszne, ale taka jest prawda. Dla mnie pisanie było czymś niezwykle zbawiennym”.

-Emil Cioran

Boadicea – Wiersze

 

W tym miejscu zamieszczam część twórczości, jaką są napisane przeze mnie wiersze. Miłosz Brzeziński powiedział podczas jednego ze swoich wywiadów: Naukowcy zajmują się badaniem faktów, poezja zajmuje się prawdą. Opinia – brylant!

Miłosz Brzeziński, autor, doradca w zakresie efektywności i społecznego rozumienia zjawisk psychologicznych, wybitna postać w obszarze badań nad ludzkim zachowaniem. Zaufarium, Biznes czyli sztuka budowania relacji„, Życiologia, Głaskologia oraz Wy Wszyscy Moi Ja.

Ujęły mnie jego słowa: Naukowcy zajmują się badaniem faktów, poezja zajmuje się prawdą. Słowa wypowiedziane przez twórcę, który poezji nie pisze, niemniej bardzo ją ceni i darzy szacunkiem i zainteresowaniem. Ta wypowiedź ukazuje głęboką refleksję nad rolą nauki i sztuki w życiu, ze szczególnym uwzględnieniem roli poezji.

Dotarcie do prawdy poprzez poezję oznacza unikalne spojrzenie na świat ludzkich relacji i doświadczeń.

 

„Kufer cedru pełen” to książka wypełniona poezją. Niczym tajemniczy kufer odnaleziony na strychu.

Obraz zamieszczony na okładce tomiku
autorstwa Wioletty Cieleckiej.

Boadicea – Blog – Pocztówki

 

„Blog – Pocztówki”. Blog – wiadomo. Dlaczego „Pocztówki”?…

Uwielbiam być w drodze dokądkolwiek i często łapię się na tym, że jeszcze zanim dojadę do celu to już przeżywam podróż. Łapię te fragmenty tak, jak kiedyś mój starszy brat łapał motyle do siatki. On je wypuszczał, ja te fragmenty kolekcjonuję w „Pocztówkach”. Bywa, że ta podróż to wyprawa na sąsiednią ulicę lub spacer z psem.

Blog – Pocztówki to łapanie fragmentów rzeczywistości. I opisywanie jej za pomocą krótkich migawek.

Myśli, wyobrażenia, obrazy rozproszone znienacka

Recenzja Zdzisława Korysia Przedruk ze strony: http://wlasnymglosem.pl/wp-content/uploads/2024/01/WG-125_int.pdf Czytając raz, drugi, trzeci kilkadziesiąt wierszy zawartych w tomikach „Kufer          cedru pełen” i „Kołowrotek” Małgorzaty Szepelak ciśnie się pytanie, dlaczego poetka naszego czasu…

Rekomendacje czytelników
Rekomendacje czytelników

„Kufer cedru pełen” to książka wypełniona poezją. Niczym tajemniczy kufer odnaleziony na strychu.

Obraz zamieszczony na okładce tomiku
autorstwa Wioletty Cieleckiej.

Newsletter

Informacje o nowych wpisach prosto na Twój e-mail. Chcesz być na
bieżąco – zapiszesz się?