Krakowska Noc Poezji. Peron Literacki.

Krakowska Noc Poezji. Peron Literacki.

Biblioteka Kraków.

 

Miałam już wcześniej przyjemność brać udział w spotkaniach na żywo w warsztatach poetyckich Peronu Literackiego. Tym razem na Peron przyjechałyśmy we dwie – zgłosiła się Asia Prejzner, dla której był to debiut w spotkaniu na żywo. Niemniej już od roku brała udział w warsztatach on-line.

Tego wieczoru czułam podwójną tremę. Za nas obie. Ostatecznie trema przerodziła się w satysfakcję z solidną porcją radości. Nasze wiersze spotkały się z życzliwym przyjęciem szanownego jury.

Na Noc Poezji zgłosiła się liczna grupa poetek i poetów. Czytaliśmy wiersze, które wcześniej wysyłaliśmy e-mailem.Teraz prezentowaliśmy je przed kilkuosobową komisją.

 

Cenne to doświadczenie – usłyszeć „na gorąco” po zaprezentowaniu swojego wiersza – wskazówki, opinie, jak również pytania. Bardzo ciekawe pytania. Świadczyły o wnikliwej lekturze naszych nadesłanych utworów.

Niezmiennie zaskakuje mnie w sposób pozytywny, jak odbierane mogą być wiersze. Jak rozległa przestrzeń powstaje podczas ich omawiania, ile rodzi się skojarzeń na bazie relacji autor – doświadczony odbiorca (sam będący twórcą).

Jak wiele powstaje nici porozumienia, zrozumienia,rodzi się identyfikacja z podmiotem lirycznym. Wszystko to – na polu poezji. Podczas warsztatów, czyli po prostu – podczas pracy nad tekstem; pochyleniem się nad słowem, frazą, nawet myślnikiem, czy pauzą lub tytułem.

Szlifowanie. Słuchanie poezji innych twórczyń i twórców. Na żywo. Bezpośredni kontakt ze słowem, z twórcami, z doświadczonym jury.

Czy może być lepszy sposób na spędzenie sobotniego wieczoru? 

Już dawno kawa na krakowskim rynku nie smakowała tak wybornie. Październikowy ciepły wieczór, a dodatkowym bonusem – towarzystwo księżyca.

 

 

„Księżyca nie w pełni władz umysłowych”

Ciąg dalszy nastąpi

W postaci wiersza.

W następnym poście.

Wypatrujcie

I księżyca, i wiersza…

Przy księżycu i rozmowach – o poezji i nie tylko – spędziliśmy czas niespiesznie. Zbierając się do podróży. Przyjmując towarzystwo księżyca jako dodatkowy bonus tego wieczora. Poezji pełnego –

Jak na październik – bardzo ciepły wieczór.