„Literacki Majster Mind” – „majstrowanie” przy umysłach za pomocą literatury

 

Dobrze pamiętam ten dzień. Z uwagi na okoliczności rozważałam opcję odwołania spotkania. W samym środku niespokojnego czasu, gdy niebo nad Rzeszowem wybrzmiało odgłosem silników samolotów i niepewność dnia jutrzejszego zawisła gęstą, duszącą mgłą – czwórka entuzjastów literatury postanowiła spotkać się wbrew chaosowi świata i odnaleźć swoją drogę za pomocą słowa pisanego. 24 lutego 2022 roku powstał Literacki Majster Mind.

 

Debiut

Pięć lat temu zadebiutowałam jako poetka z tomem Kufer cedru pełen. Pochodzę z Roztocza i do Rzeszowa przeniosłam się w 2002 roku. Pracowałam na etacie, pisałam do szuflady i nie znałam nikogo ze świata literackiego. Po wydaniu tomiku wszystkiego uczyłam się krok po kroku i dzięki wydawcy zaczynałam poznawać tajniki życia twórczyni na Podkarpaciu. Jerzy Fąfara polecał mi twórczość wielu autorów, w tym – Józefa Barana. Pojechałam na spotkanie z tym cenionym poetą do Krakowa. Prowadziła je Jadwiga Malina. Był to upalny czerwiec 2019 roku. Jak się okazało już jesienią tego samego roku to spotkanie poprowadziło mnie na pewien peron…

Peron Literacki

Niedługo po wydaniu książki przyszła pandemia i przerwała wiele planów. Jak wielu twórców w tym czasie przeniosłam się do sieci. Pojawiła się ciekawa alternatywa dla spotkań na żywo. Bardzo dużo zawdzięczam Peronowi Literackiemu przy Bibliotece Kraków, ponieważ w tym trudnym czasie stworzyli przestrzeń dla twórców, w której mogliśmy brać udział w warsztatach on-line i szlifować nasz warsztat poetycki. Pomysłodawca, organizator – Jarek Sokół oraz dwoje uznanych poetów jako prowadzący – Jadwiga Malina i Michał Piętniewicz. Byli jak latarnia morska w czasie burzy.

Literacki Majster Mind

Przyszedł moment, gdy świat na nowo stał się dostępny dla spotkań w realu. 24.02.2022 roku założyłam Literacki Majster Mind.

Jako, że ważna jest dla mnie potrzeba współpracy i – wbrew opiniom odnośnie do świata literackiego – wierzę w moc tejże, cieszy mnie, że Literacki Majster Mind odpowiedział na tę potrzebę.

Potrzebę współpracy, wzajemnego wsparcia i rozwoju. Adaptacji w dynamicznie zmieniającym się świecie literatury. LMM z perspektywy czasu okazał się inicjatywą, która postawiła zarówno na rozwój indywidualny, jak i grupowy, oferując fundamenty dla każdego, kto chce nie tylko pisać, ale także rozwijać się jako twórca.

LMM – literacka burza mózgów grupy czterech osób, spotykających się raz w miesiącu. Solidna dawka wzajemnej inspiracji. Wiedzy. Wymiany doświadczeń. Wsparcia. Pomysłów.

Nasze motto:
 Idziemy tam, gdzie pisane nam- pisanie

 

24.02.2022 – narodziny LMM

Mastermind z definicji to grupa licząca kilka osób – zwykle od trzech do pięciu, sześciu. Limit spowodowany jest tym, że chodzi o maksymalne skupienie podczas spotkania. Grupa, choć z zasady zamknięta dla świata zewnętrznego, zawsze była otwarta na nowe pomysły, niezależnie od tego, czy pochodziły z działań wspólnych, czy indywidualnych inicjatyw.

Pomysł narodził się w mojej głowie jakiś czas po debiucie i – dojrzewał. Brakowało mi relacji z ludźmi podobnymi do mnie – niedawnych debiutantów, a więc mało obeznanych w realiach świata literackiego, a przy tym chcących się rozwijać. Wcześniej w ramach szkoleń pracowniczych dwukrotnie uczestniczyłam w projektach typu mastermind, więc wiedziałam dobrze, jak potężne i skuteczne może być skupienie kilku umysłów na wspólnym celu. Właśnie z tego doświadczenia zrodził się Literacki Majster Mind – miejsce, gdzie literatura stawała się narzędziem majstrowania przy umysłach, formowaniem pomysłów i inspiracją do działania. Zaprosiłam siedem twórczych osób z grona moich znajomych, wysyłając krótką notatkę z opisem pomysłu. Na pierwsze spotkanie przyszła Małgorzata i Mariusz, na kolejne dołączyła Joanna. Jestem im wdzięczna za zaufanie.

Ci, co nie przyszli tłumaczyli to brakiem czasu. Możliwe, że w grę wchodził też brak zaufania w nowatorski pomysł. Niemniej uważam, że każdy ma swój czas na to, aby wyjść z szuflady. Albo i nie. Bywają sytuacje, że twórczość przejawia się w inny sposób. Najważniejsze, aby być blisko literatury.

 

Literacka oaza spokoju

Spotykaliśmy się regularnie raz w miesiącu i zauważyłam, że grupa ta stała się oazą spokoju w burzliwych czasach. Powstało miejsce, gdzie mogliśmy dzielić się nie tylko pasją do literatury, ale także wzajemnym wsparciem i doświadczeniami.

Przestrzeń na spotkania, którą organizowałam w różnych miejscach (dawniej zaciszna kuchnia na terenie Majstra, obecnie gościnne progi pizzerii Torro) stała się bezpieczną przystanią dla literackiej burzy mózgów.

Drugie urodziny LMM

Dwa lata później, Literacki Majster Mind świętował swoje drugie urodziny. Inicjatywa ta jest dowodem na to, że w najtrudniejszych czasach, nawet gdy otaczający świat zdaje się pogrążać w chaosie, literatura i wspólna pasja mogą być źródłem nie tylko ucieczki, ale i głębokiej, osobistej transformacji. Przekonaliśmy się, że słowa mają moc, i ma to u nas potwierdzenie w rzeczywistości.

 

Uczestnicy LMM

Joanna Prejzner – recytatorka, fotografka, założycielka fanpage Teatr Słów Nieprzypadkowych; szlifuje swoje talenta recytatorskie pod okiem uznanego eksperta w Rzeszowie. Joanna ma na koncie indywidualne spotkania autorskie, kończy książkę (książki). Pisze prozę i poezję. Wiceprezeska rzeszowskiego Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie. Współzałożycielka kanału Zakręcone Literatki.

Mariusz Turzański – pisarz, polonista. Wydał książkę, którą promuje na spotkaniach literackich. Pisze kolejną. Zasiada w zarządzie Uniwersytetu Ludowego w Brzozowie, gdzie pełni funkcję sekretarza.

Małgorzata Matwij – pisarka. Ma na koncie wiele spotkań autorskich, kilka książek, organizację rzeszowskich Targów Książki 2023. Nagrywa podcast. Członkini Uniwersytetu Ludowego w Brzozowie. Kierowniczka Sekcji Literackiej w Regionalnym Stowarzyszeniu Twórców Kultury w Rzeszowie. Współorganizatorka Romansu z Literaturą.

Małgorzata Szepelak – poetka, blogerka; „Kołowrotek” założycielki otrzymał Złote Pióro rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich w kategorii poezja za 2022r. Autorka zrealizowała kilka spotkań autorskich. Wiceprezeska Uniwersytetu Ludowego w Brzozowie. Od kilku lat związana z Peronem Literackim Biblioteki Kraków. Należy do rzeszowskiego Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie. Współzałożycielka kanału Zakręcone Literatki.

Udzielamy się w wielu inicjatywach: Regionalne Stowarzyszenie Twórców Kultury Rzeszów, Brzozowski Uniwersytet Ludowy, Ogólnopolskie Literackie Spotkania Pokoleń Kruszwica-Kobylniki, Peron Literacki Biblioteki Kraków, spotkania literackie, czy warsztaty.  Tym samym docieramy do wielu odbiorców, jesteśmy też aktywni w social mediach oraz, w mniejszym stopniu, w mediach tradycyjnych.

 Idziemy tam, gdzie pisane nam- pisanie