Romans z Literaturą 14.07.2022r.

[ROMANS. ROMANS Z LITERATURĄ].

Czternastego lipca 2022, godz.19:00. Miejsce – rzeszowskie Kino za Rogiem  https://kzrcafe.pl/

Organizator https://lazarus.pl/

Wyczekiwany. Niedawno zaplanowany. Już zrealizowany. Jeszcze przeżywany – emocje wciąż wirują w powietrzu, na łączach, w sieci. Stale otrzymuję pytania:

– Kiedy druga edycja?

– Jak do doszło do pierwszej?

– Gdzie można znaleźć nagrania? Bo ci, co byli – obejrzeliby i posłuchaliby chętnie raz jeszcze.

Poza literaturą było muzycznie oraz malarsko. Środowisko idealne ku inspiracji! Muzycznie imprezę wzbogaciła Beata Oliwa, a obrazy Magdaleny Kunas ubogaciły wizualnie.

Trzy bloki tematyczne – Proza, Poezja, Blogging

To był prawdziwy Romans, a jak to w romansie – działo się. Całość poprowadziła Izabela Fac z radio Via https://radiovia.com.pl/.  Opowiedziała o motywach powstania tej imprezy – której była organizatorką, wraz z Małgorzatą Matwij – potem swobodnie i profesjonalnie wprowadziła w odpowiedni nastrój licznie przybyłych gości. Przedstawiła zebranym trzy bloki tematyczne.

Proza – Joanna Prejzner, Małgorzata Matwij, Jadwiga Buczak, Anna Ziobro, Karolina Winiarska. Poezja – Joanna Prejzner, Jadwiga Buczak, Małgorzata Szepelak, Beata Rogalska, ks. Wojciech Kania. Blok blogowy – Aleksandra Szponar ( http://pasjonatkapoleca.blogspot.com/ ), Małgorzata Szepelak oraz Anna Nowicka-Bala z wydawnictwa ( https://dlaczemu.pl/ ) .

Wzięłam udział w dwóch ostatnich. Jako poetka byłam już wcześniej obeznana z prezentacją swojej twórczości; zadebiutowałam natomiast jako autorka mojej strony boadicea.pl w kategorii blogowanie.

Ogółem, po komentarzach i informacjach zwrotnych spotkanie oceniono jako pełne gęstej treści, istotnych wskazówek, zabawnych anegdot oraz konkretu, czyli prezentacji fragmentów twórczości rzeszowskich – i nie tylko rzeszowskich, bo zjawili się także przedstawiciele z Sandomierza i Warszawy – literatów.

Wszystko kręci się wokół książek

Ze swojej strony opowiedziałam o tym, że – liczy się działanie. Jak napisała o mnie Małgosia Matwij w swoim poście – wszystko u mnie kręci się wokół książek. Spotykam się, zapraszam, wpraszam, czytam, piszę, jeżdżę na spotkania. Od kiedy już stało się to dozwolone  żyję w niekończącym się kołowrotku spotkań, na które zapraszam albo sama jestem zapraszana.

Biorę też udział w kilku projektach:

– Regionalne Stowarzyszenie Twórców Kultury w Rzeszowie

– Peron Literacki Biblioteki Kraków

– „Literacki MajsterMind” (przyjdzie czas na wyjaśnienie tej nazwy)

– „Literacka Blogosfera”.

Każdy z nich jest impulsem do rozwoju. Wszystkie razem tworzą prawdziwą petardę. Spotkanie zakończyło się przed 22:00, od 19:00 ten czas przeminął z prędkością światła.

 

 

 

Licznie przybyli czytelnicy i literaci. Wiola napisała w komentarzu „Cudowne spotkanie Niech żałują Ci co nie byli Z drugiej strony dobrze, że nie byli bo i tak by się nie zmieścili  Powiem tak… WIĘCEJ, CZĘŚCIEJ!”.

Pod postem podaję także linki do różnych publikacji o Romansie – warto poczytać, pooglądać zdjęcia.

I dać się kusić naszej kulturze, literaturze, twórczości częściej, niż netflixowi. Wyjść do ludzi. Wejść w relacje.

(Nie wiedzieć czemu – dla mnie netflix to Gargamel. Ciemna, przerażająca, mroczna postać. Obejrzałam trzy odcinki jakiegoś serialu, to wystarczyło).

Co może dać twórczość, kreacja?

Wolę pozostać w naszym jasnym świecie. Nawet jeśli w wierszach poruszam trudne, smutne tematy – to poprzez ich opisanie przychodzi oczyszczenie. Pisałam już kiedyś, że w USA stosowano terapię poprzez … pisanie wierszy. Bardzo dobrze działa też ręczne pisanie dziennika. Zachęcam gorąco! Nie musi to iść od razu do wydawnictwa. Na początku warto pisać dla siebie. A gdy okaże się, ze bez tego pisania nie można już żyć – warto pokazać swoje próbki komuś. Dla mnie Pisanie to radość.

Zobaczcie chociażby, ile nieudawanej, niereżyserowanej radości można dojrzeć na tych zdjęciach. Są na nich ci, którzy piszą i czytają. Którzy swój czas wkładają pomiędzy kartki książek, bo na nich można unieść się jak na latającym dywanie.

Jak to ujęła nasza Noblistka?  „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła”.

 

 

 

 

 

Autorzy zdjęć: Karolina Winiarska i zbiory własne