SPOTKANIE AUTORSKIE Z JERZYM STEFANEM NAWROCKIM

 

Literackie Czwartki

 

19 stycznia 2023 roku w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie w styczniowy wieczór w ramach cyklu „Literackie czwartki”odbyło się spotkanie autorskie Jerzego Stefana Nawrockiego – pisarza, dziennikarza, a przy tym zasłużonego działacza w szerzeniu i promocji literatury i słowa pisanego.
Od 24 lat pracuje w Domu Kultury „Karton” RSM. Zajmuje się malarstwem i grafiką.
Spotkanie przebiegło w kameralnej atmosferze, jako że z uwagi na załamanie się pogody z powodu ogromnych opadów śniegu wiele osób nie dojechało.
Nad całością spotkania – z dbałością o szczegóły – czuwał Marek Petrykowski – poeta, wiceprezes zarządu oddziału rzeszowskiego ZLP.

Muzyka i wspomnień czar

O oprawę muzyczną zadbał Józef Tadla, kierownik rzeszowskiego Domu Kultury „Karton”. Zaprezentowane zostały piosenki związane z Bieszczadami, które tematycznie i sentymentalnie związane były z życiem i twórczością Jerzego Stefana Nawrockiego.
Józef Tadla oraz Marek Petrykowski w spontanicznej rozmowie podzielili się z uczestnikami swoimi przeżyciami związanymi z bohaterem spotkania; ciekawe i twórcze okazały się te wspomnienia.
Na wydarzenie przybyli twórcy wywodzący się z lokalnych środowisk literackich – ZLP, RSTK, Klub Literacki przy Regionalnym Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie.

Ten tętent karych koni – CIENIE

 

Miałam przyjemność zaprezentować fragmenty prozy Jerzego Nawrockiego na podstawie książek: „Ten tętent karych koni – CIENIE”, „Śwetaketu” oraz „Ścieżka do wieczności … Postscriptum”.
Jestem zachwycona tą pierwszą książką, gdzie w obrazowy sposób autor ukazał obraz powojennego Rzeszowa. Nie znałam tego miasta z tej strony! A przy tym oryginalny styl pisania – często wplatane frazy poetyckie, co nadaje lekkości książce.

Kolejne dwie książki – lektura przede mną. I to niebanalna lektura. Mam w pamięci to, co na ten temat powiedziała Marta Świderska-Pelinko z Wydawnictwa Abilion. Podkreśliła ich wyjątkową tematykę, uniwersalny przekaz; zapewniła, że doskonale sprawdzą się w przyszłości.

Na potwierdzenie tych słów, ewentualnie wysnucie własnych wniosków niech posłuży poniższy cytat:

To ty? Znowu milczałaś cały czas. Musiałam, aż wyczerpie się w tobie ta dzika furia istnienia: wypisz-wymaluj jak Tamci. Bo ty pragniesz za wiele. 
Chcesz, aby wróg ci pomagał. Chcesz, aby konkurent ustąpił. Żeby zrezygnował z przewagi, chociaż tobie brak muskułów. Słusznie powiedział ci Rozum: jesteś zaiste idiotą, gdy wielkie burze ruszają. Co wielkie – upadnie. Co małe – jak to ogłoszono kiedyś – w wielkie wyrośnie, co wielkie – w proch się rozsypie, albowiem wszystko to jest niczym, chwilą zaledwie. Mgnieniem malusieńkiego oczka pośród miliardów oczu wszechświata. Wzruszeniem paluszka entropii, a ty szukasz odpowiedzi w złym miejscu: na zewnątrz.
A gdzie niby mam szukać? W człowieku. W człowieku. W jednostce. Na zewnątrz jest jeno skutek. Zło, dobro, egoizm,altruizm są tylko objawem tego, co żyje we wnętrzu każdego i co przeważyło w jednostce. To tutaj jest pole bitwy, a zło jest dzisiaj w ataku. Zło w tamtych. Zło w tobie również. To z wami Bóg musi walczyć.
Sądzę, że to samoobrona.

fragment książki Śwetaketu, 2016

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdjęcia

Ewelina Łopuszańska

Marcin Śmigiel

Małgorzata Matwij