27 Gru Urodzinowy lipiec i takie prezenty – wywiad, publikacja wierszy, „Romans z literaturą”, spotkanie literackie.
Od 19.12.2022r. przez dwanaście dni codziennie zamieszczam subiektywne, literackie posty-podsumowania.
Każdy dzień – to podsumowanie jednego miesiąca.
SUBIEKTYWNE PODSUMOWANIE LIPIEC 2022
04.07. „Przestrzeń Pogranicza” kwartalnik literacko-artystyczny
Trzeci numer „Przestrzeni Pogranicza”. A w nim moje roztoczańskie wiersze.
Na Roztoczu przy czytaniu
To wiatr przewraca mi kartki książki
W międzyczasie podsłuchuję
przekrzykujące się skowronki –
I próbuję odróżnić jeden od drugiego.
Między miedzami toczy się życie.
Zające uchodzą na pola –
A sarny udają, że tego nie widzą
Pięknie wydany kwartalnik; fotografie z duszą, artykuły ciekawe, przemieszanie historii, tradycji oraz roztoczańskiej współczesności.
We wstępie redaktor naczelny Robert Gmiterek napisał Poezja jest nieodzowna, aby opisać to, co jest nie do opisania. Robert jest fotografem, poetą, pisarzem; tworzy prozę poetycką, której kunszt nieustannie mnie zachwyca.
05.07. SPOTKANIE LITERACKIE RSTK
Wtorkowe spotkanie pod hasłem „Cieszmy się życiem” zostało zorganizowane i poprowadzone przez Barbarę Śnieżek.
Bohaterką tego wieczoru była Poezja, a na scenie „wystąpiły” wiersze autorstwa rzeszowskich twórców, którzy działają przy rzeszowskim oddziale RSTK: Teresa Glazar, Stanisława Bylica, Barbara Śnieżek, Joanna Prejzner, Jadwiga Buczak, Iwona Szetela, Ewelina Łopuszańska, Małgorzata Szepelak, Urszula Czyż-Wysokińska, Marzena Karpińska, Jadwiga Perlak, Stefan Żarów, Dominik Ćwik, Lucyna Żbikowska, Zdzisław Stokłosa. Muzycznie zaprezentował poezję w wersji śpiewanej – Andrzej Warchoł.
14.07. ROMANS Z LITERATURĄ
Długo wyczekiwane, starannie zaplanowane. Spotkanie okazało się być pełne gęstej treści, istotnych wskazówek, zabawnych anegdot oraz konkretu, czyli prezentacji fragmentów twórczości rzeszowskich – i nie tylko rzeszowskich, bo zjawili się także przedstawiciele z Sandomierza i Warszawy – literatów. Mieliśmy wokół magiczne otoczenie i atmosferę w postaci obrazów Magdy Kunas oraz czarownej muzyki wyśpiewanej przez Beatę Oliwę i wygranej przez Tomasza Drachusa. Niezwykle udana pierwsze edycja! Dziękuję za zaproszenie Izabeli Fac i Małgorzacie Korbeckiej.
20.07. Wywiad z serii „Pod Lupą”
Aleksandra Szponar jest autorką bloga http://pasjonatkapoleca.blogspot.com/. Pisze o książkach, z miłości do … książek. Zaprosiła mnie do wywiadu, ponieważ przeprowadza rozmowy z twórcami z serii „Pod lupą”. Z zawodu jest historykiem-archiwistą, a także bibliotekarką. Gdy dowiedziałam się o tym fakcie od Oli od razu pomyślałam, że trafiłam na bratnią duszę. Praca w bibliotece – jak ja o tym kiedyś marzyłam! Link do wywiadu
Fot. Joanna Prejzner oraz zbiory prywatne