Złote myśli

Przy czytaniu lubię wychwytywać wartościowe treści. Kolekcjonuję istne perełki, takie, które sprawiają, że czas na chwilę się zatrzymuje…

„O, zdobyć się na siebie, to wielka umiejętność, a może i sztuka, to jakby ustanowić siebie w określonej przestrzeni, w określonym czasie, w określonym kształcie, jako że na ogół jesteśmy ustanawiani bez naszej woli, bez naszej zgody, a nawet bez naszej świadomości.”

W. Myśliwski „Ostatnie rozdanie”

„Według mnie tak, wszystko od słów zależy. Jakie słowa, takie rzeczy, zdarzenia, myśli, wyobrażenia, sny i wszystko nawet na samym dnie człowieka. Byle jakie słowa, to byle jaki człowiek, byle jaki świat, byle jaki nawet Bóg”

W. Myśliwski „Traktat o łuskaniu fasoli”

„Z rana trzeba się pośmiać, bo nie wiadomo, czy się wieczorem nie będzie płakać”

W. Myśliwski „Ucho Igielne”

„Mądrość jest absolutnym darem; wykształcenie, wiedza nie mają tu nic do rzeczy i nie zawsze przecież przekładają się na mądrość. Prawdziwą mądrością nazywam zdolność odczuwania swojego istnienia, a tym samym świadomość swojego istnienia wśród innych, w historii i w samym sobie – w tej codziennej szarości, pospolitości, trywialności.”

(W. Myśliwski)

„Kochać i być kochanym to największe szczęście istnienia”

Sydney Smith

„Najszybszym sposobem unieszczęśliwiania się jest mieć tyle wolnego czasu, aby móc zastanawiać się, czy jest się szczęśliwym, czy też nie”

George Bernard Shaw

„Przyjaźń jest podstawą każdej miłości”

Katherine Anne Porter

„No więc przestrzeń to tylko wieczna teraźniejszość”

Andrzej Stasiuk „Jadąc do Babadag”

„Czas teraźniejszy dokonany. Historie, które trwają tak długo, jak są opowiadane, i rzeczy, które istnieją tylko wtedy, gdy ktoś na nie patrzy (…) Kończy się marzec i słyszę, jak w ciemności z gór spływają śniegi. To jest tak, jakby świat zmieniał skórę niczym wąż. Każdego roku mam to samo uczucie i z roku na rok jest ono coraz głębsze: to jest prawdziwa twarz moich stron, mojej części kontynentu, właśnie ta zmienność,  która niczego nie zmienia, ten ruch, który sam siebie wyczerpuje”

Andrzej Stasiuk „Jadąc do Babadag”

„Każdy kolejny dzień jest jedyną rzeczą, którą naprawdę mamy. Nasze życie to dziś: nie wczoraj, nie jutro. Czas jest świętym teraz. Jeżeli nie potrafimy korzystać z chwili obecnej, nie uczynimy tego także w hipotetycznej przyszłości. Ważny jest jednak nie tylko fakt, że mamy czas. Ważna jest także jakość chwili”

„Sztuka prostoty” Dominique Loreau

„Nie wpadaj w pułapkę myślenia, że jeżeli teraz nie zajmujesz się tym, czym chcesz, potem będzie już za późno. To, co robisz teraz, przygotowuje Cię do tego, co będziesz czynić w przyszłości. Wszystko się kumuluje.”

„Sztuka prostoty” Dominique Loreau

„(…) jeśli kogoś nie znosicie, weźcie tylko kartkę papieru i napiszcie dziesięć, dwadzieścia, trzydzieści razy: >>X jest łajdakiem, X jest łajdakiem..<< Po paru minutach człowiek czuje, że mu ulżyło, że nienawidzi mniej. Otóż pisanie jest dla mnie tym – łagodzeniem swego rodzaju presji wewnętrznej, osłabianiem jej. A więc terapią. Naprawdę; podkreślam to, choć wydaje się to trochę śmieszne, ale taka jest prawda. Dla mnie pisanie było czymś niezwykle zbawiennym”

Emil Cioran „Rozmowy z Cioranem”

„Poznać siebie znaczy zapomnieć o sobie”

Philip Knight „Sztuka zwycięstwa”

„Nie mów ludziom, jak coś mają zrobić; powiedz tylko co mają zrobić, i pozwól, żeby cię zaskoczyli wynikami”

Philip Knight „Sztuka zwycięstwa”

„Kochaj prawdę, ale wybaczaj błędy”

Philip Knight „Sztuka zwycięstwa”

„Kufer cedru pełen” to książka wypełniona poezją. Niczym tajemniczy kufer odnaleziony na strychu.

Obraz zamieszczony na okładce tomiku
autorstwa Wioletty Cieleckiej.