27.09.2023r., Spotkanie literackie z Mariuszem Turzańskim

27 września 2023 w kameralnej przestrzeni Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie w filii nr 8 miało miejsce spotkanie literackie Mariusza Turzańskiego. Autor zaprezentował swoją książkę „Adwokat Boga”, a rozmowę przeprowadziła zarządzająca tym przyjaznym miejscem Patrycja Jankowska-Solecka.

Debiut literacki

„Adwokat Boga” to debiut literacki. Mariusz Turzański mieszka w Rzeszowie. Ceni literaturę, podkreśla jej wagę dla rozwoju człowieka. Jest dla niego na tyle istotna, że po przejściu na emeryturę postanowił napisać własną książkę. Przez lata przekazywał wiedzę literacką i zarażał swoją pasją jako nauczyciel języka polskiego.

Tuż przed spotkaniem dowiedziałam się, że jest współtwórcą debiutu poetyckiego Urszuli Pieprzak. Zrobił korektę oraz udzielił wsparcia mentalnego początkującej, nastoletniej poetce.

Miałam przyjemność zapoznać się z wierszami Uli. Dojrzałe, bardzo świadome spojrzenie nastolatki na otaczający świat. Po tym, jak podczas spotkania Ula wprowadziła ciekawe elementy do dyskusji – mam wrażenie, że usłyszymy jeszcze o niej. Obecna i aktywna na spotkaniu; kto wie, czy kiedyś role się nie odwrócą i to Mariusz przyjdzie na jej spotkanie? Miło by było,gdyby mnie też zaprosiła.
Książka jako antidotum

Rozmowa o książce Mariusza Turzańskiego pokazała, że nie jest to – jakby mógł sugerować tytuł – ani moralitet, ani poradnik, jak żyć. Jest to opis drogi świadomego swojego miejsca w życiu człowieka. Jak autor sam podkreśla – drogi, w której u niego na miejscu pierwszym jest Bóg.

Wobec czasów, kiedy kryzysy miotają ta książka jest swoistego rodzaju pomocą. Nie podsuwa odpowiedzi, raczej zachęca do tego, aby śmiało zadawać pytania, gdy nadchodzi moment konfrontacji. A jak wiadomo, obecnie jest tego zupełnie dużo.

Po spotkaniu dyskusja przebiegła w pokojowej atmosferze; wszystko wskazuje na to, że wszyscy są na ścieżce poszukiwań, a spore grono osób – już ją odnalazło.

 

Rzeszów czyta, dyskutuje

Ciekawą dyskusję sprowokowała swoimi pytaniami prowadząca spotkanie Patrycja. Rozmowa dotyczyła spraw ważnych, aktualnych; czasem wręcz palących i trudnych. Ukazała potrzebę poszukiwań ścieżek duchowości przez większość ludzi.

Sam autor podsumował, że swoim życiem daje pewne świadectwo. Na bazie tego, jak sami postępujemy – świadczymy o sobie.
Poezja na spotkaniu

Ciekawym doświadczeniem – za co jestem bardzo wdzięczna – była możliwość zaprezentowania kilku moich wierszy podczas spotkania. Mariusz w styczniu b.r. podczas mojego i Joanny Prejzner spotkania literackiego w Turkusie w rzeszowskim WDK zaopatrzył się w mój „Kołowrotek”. Pół roku później zapytał, czy przeczytam kilka utworów z tego tomiku przy okazji jego spotkania autorskiego. Sprawiło mi to radość; tym bardziej, że znalazłam kilka powiązanych tematycznie wierszy.

Nie umawiałam się z Patrycją, tymczasem to, co wybrałam nawiązywało do jej pytań.

Inspiracja literacka
Jeden z wierszy – „Spowiedź”, – powstał po przeczytaniu książki Mariusza. Jest więc to z kolei debiut tego wiersza, bo nie zagościł jeszcze w żadnym tomiku. Możliwe, że pojawi się w trzecim.

Spowiedź

Oczy przymglone niewyspaniem

przecieram zdumionym spojrzeniem

zamieszkałam w ciemnej dolinie

dalekie zaśpiewy kruków

nie pozostawiają złudzeń

rozpraszam się każdą zdrowaśką;

jednocześnie

Ojcze Nasz

zbawia mnie

ode złego;

nie modlę się do

wszystkich świętych

spowiadam się Bogu

szeptem

 

 

 

Fot. Poezjo/grafie_ Monika Zając-Czerkies

Fot. Tomasz Banaś