Boadicea – co oznacza nazwa bloga?

 

Muzyka – moja miłość

Coraz częściej spotykam się z zapytaniami, skąd nazwa mojej strony. Pora uchylić rąbka tajemnicy.

Poza literaturą pasjonuję się muzyką. W liceum zasłuchiwałam się m.in. w muzykę Enigmy oraz Enyi. Pisałam od dziecka. Najpierw klasycznie – do szuflady (wiersze, dziennik ). Przy pisaniu towarzyszyła mi muzyka. Jako nastolatka zaczęłam pisać pierwsze teksty, które zaczęłam traktować poważniej, co oznaczało wysyłanie ich na konkursy i pokazywanie znajomym. Z powodu zachowania pewnej anonimowości przybrałam pseudonim artystyczny „Boadicea”.

„Boadicea” to piosenka autorstwa Enyi. Jest instrumentalnym utworem, który pojawił się na jej debiutanckim albumie z 1987 roku, zatytułowanym „Enya”. Piosenka ta jest znana głównie ze swojej charakterystycznej, hipnotyzującej melodii i eterycznej atmosfery, które stały się znakiem rozpoznawczym twórczości Enyi.

Pomimo braku tekstów w piosence „Boadicea”, tytuł odnosi się do historycznej postaci królowej Boudiccy. Enya wykorzystuje tę postać historyczną jako inspirację dla swojej kompozycji muzycznej. Kompozycji, od słuchania której przez pewien czas byłam uzależniona.

Utwór „Boadicea” jest pełen tajemniczości i emocji, a jego delikatne, ale mocne brzmienie wprowadza słuchaczy w pewien rodzaj mistycznego doświadczenia. Melodia utworu jest bogata w warstwy instrumentów klawiszowych, chóralne harmonie i subtelne efekty dźwiękowe, które tworzą atmosferę epickości i transcendencji.

 

Nieco historii

Mimo że piosenka „Boadicea” nie ma konkretnego tekstu opowiadającego o historii królowej Boudiccy, niesie ze sobą pewien duchowy i emocjonalny ładunek, który wpływa na wyobraźnię słuchacza i pozwala odkrywać różne interpretacje tego, czym była ta silna postać z przeszłości.

Słowo „Boadicea” odnosi się do postaci historycznej do królowej Boudiccy (lub Boudiki, Boudicy), która była wojowniczą królową celtyckiego plemienia Icenów. Żyła w I wieku naszej ery i przewodziła powstaniu przeciwko rzymskiej inwazji na Brytanię.

Boudicca jest powszechnie uważana za symbol brytyjskiego oporu wobec imperializmu rzymskiego. Jej działania przeciwko Rzymianom są często przedstawiane jako heroiczna obrona niepodległości i godności Brytów.

Pamięć o Boudicce przetrwała wieki i nadal jest ważna w historii Brytanii. Słowo „Boadicea” stało się synonimem silnej i nieustraszonej kobiety, wojowniczki stającej w obronie swoich wartości.

O tej postaci dowiedziałam się dzięki swojej muzycznej pasji. Szczerze – to główny powód nazwania mojego bloga. Muzyka przyniosła bezpośrednią inspirację.

Przy tej piosence często piszę.

 

 

 

 

 

 

Źródła zdjęć

https://www.empik.com/boadicea,p1114820665,ebooki-i-mp3-p

https://soundcloud.com/gerrit_x/enya-boadicea-gepunkt-techno-bootleg