Czy poezja może być źródłem niespodziewanej radości?

„Cieszmy się życiem”

Ulica Kochanowskiego w Rzeszowie

W dniu piątego lipca miało miejsce spotkanie literackie w jednym z rzeszowskich domów kultury, który mieści się przy ulicy ochrzczonej na pamiątkę pewnego Jana z Czarnolasu, jednego z najsłynniejszych poetów polskich. Jan Kochanowski jest autorem świetnej fraszki „Na lipę”. (W głębi duszy mam przeczucie, że wersja pierwotna brzmiała „Gosiu, siądź pod mym liściem, a odpoczni sobie! (…)” )

Opłatek Literacki 2020

Nieprzypadkowo w tym właśnie miejscu odbywają się spotkania literackie poświęcone poezji i prozie, okraszone wystawami obrazów i rękodzieła, ubogacone o towarzystwo muzyki. Pierwsze moje skierowane tutaj kroki zawdzięczam pewnej znanej poetce, pisarce, animatorce kultury piastującej stanowisko prezeski rzeszowskiego oddziału Związku Literatów Polskich.

Małgosia Żurecka – bo o niej tu mowa – zaprosiła mnie na Opłatek Literacki w styczniu 2020 roku, na który przybyłam jak na skrzydłach. Byłam świeżo po debiucie poetyckim, po pierwszych udziałach w Targach Książki w Krakowie i w Rzeszowie jako autorka, wtedy zaczęłam poznawać rzeszowskich ludzi pióra. To było tuż przed tym, jak na dwa lata świat wstrzymał oddech do tego stopnia, że spotkania na żywo musiały poczekać …

Powrót spotkań na żywo

Zdaje się, że czekać było warto, bo już w 2022 roku wydarzeń i spotkań literackich jest istne zatrzęsienie. Zdawać by się mogło, że wszyscy chcemy nadrobić czas zamknięcia i izolacji.

 

 

 

 

– Dygresja –

Zastanawiające jest to, że wówczas zamknięto tak dużo ważnych miejsc i instytucji. Szkoły, kościoły, cmentarze, parki, stadiony, lasy … Natomiast sieć rzeszowskich sklepów sprzedających alkohol – działała przez 24 ha. Rozumiem funkcjonowanie sklepów spożywczych i stacji benzynowych, bo sprzedawały artykuły pierwszej potrzeby. Ale sklepy z alkoholem?…

RSTK Rzeszów

Wtorkowe spotkanie pod hasłem „Cieszmy się życiem” zostało zorganizowane i poprowadzone przez Barbarę Śnieżek. Bohaterką tego wieczoru była Poezja, a na scenie „wystąpiły” wiersze autorstwa rzeszowskich twórców, którzy działają przy Regionalnym Stowarzyszeniu Twórców Kultury: Stanisława Bylica, Barbara Śnieżek, Joanna Prejzner, Jadwiga Buczak, Iwona Szetela, Ewelina Łopuszańska, Małgorzata Szepelak, Urszula Czyż-Wysokińska, Marzena Karpińska, Jadwiga Perlak, Stefan Żarów, Dominik Ćwik, Lucyna Żbikowska, Zdzisław Stokłosa. Muzycznie zaprezentował poezję w wersji śpiewanej – Andrzej Warchoł.

Osobiście mam ogromną satysfakcję z takich spotkań, choć trema zżera mnie czasem bezlitośnie. Przebywanie z osobami zafiksowanymi na punkcie pisania inspiruje i motywuje do dbania o moją pasję. Przede wszystkim bezcenne jest – poznawanie nowych ludzi. Podczas tego spotkania ugruntowałam swoją znajomość z poetką Olą z Mielca oraz poznałam fantastycznych i uzdolnionych przedstawicieli przemyskiego świata kulturalnego. Już się rodzą nowe pomysły na tej bazie.

Tymczasem zapraszam do oglądania galerii zdjęć. Niektóre pokazują, że poezja jest źródłem niespodziewanej radości. Adekwatnie do nazwy tego wydarzenia.

Zdjęcia autorstwa Joanna Prejzner oraz archiwum prywatne